نحوه‌ی تشخیص شمالی یا جنوبی بودن ملک

می 11, 2021
0 نظر
ملک شمالی یا جنوبی یعنی چه؟
به طور کلی به خونه‌هایی که ابتدا وارد حیاط می‌شین و بعد بنای خونه رو می‌بینین، خونه‌ی «شمالی» و خونه‌هایی که اول وارد بنا می‌شین و بعد حیاط قرار داره، «جنوبی» می‌گن. خانه‌های شمالی: در ساختمان‌های شمالی، سازه از سمت جنوب نورِ مستقیم و از سمت شمال نور غیرمستقیم داره. (مثل نورگیر و پانسیو) به طور کلی نور شمال از انعکاس نور خورشید روی سطوح دیگه به وجود میاد، به همین علت هست که انرژی نورانی و گرمایی متعادلی داره.
ساختمان شمالی

خانه‌های جنوبی:

ساختمان‌های جنوبی از دو طرف نور می‌گیرند، به همین دلیل هم هست که احتیاج به نور غیرمستقیم ندارند. (مثل نورگیر و پاسیو) بنابراین سطح بناشون مفیدتره و آپارتمان‌های مرغوب‌تر و گرون‌تری هستند.

ملک جنوبی

خانه‌های شرقی و غربی:

شاید کمتر از «شمالی» و «جنوبی» به گوش‌تون خورده باشه، ولی در بعضی از مواقع بر اساس موقعیت کوچه و خیابان، ساختمون‌ها به صورت «شرقی» و «غربی» قرار می‌گیرند.
این خونه‌ها دارای ویژگی‌های خاصی نیستند که بشه اونا رو تشخیص داد و برای تشخیص اون‌ها فقط باید جهت‌یابی کرد.
نور شرق و غرب نورهایی هستند که تنها ساعات محدودی از روز وجود دارند. نور شرق که از ابتدای روز شروع میشه انرژی گرمایی کم و روشنایی متوسطی داره. نور غرب هم روشنایی متوسطی داره. به‌علاوه خیلی تیزه و چشم رو اذیت می‌کنه.

خانه‌های شمالی-جنوبی (دوکله):

 

یک سری خونهها هستند که ویژگی خونه‌های شمالی و جنوبی رو با هم دارند که به اصطلاح بهشون «دو کله» میگن. یعنی از دو سمت در ورودی دارند. مثلا از در سمت کوچه ابتدا وارد حیاط میشید (شمالی) و از در سمت خیابون وارد خود بنا! (جنوبی)

خانه‌های شمالی جنوبی

جهت‌های فرعی (دو نبش یا دو بر):

 

حتما تا حالا خونه‌های «دو نبش» دیدید و صد در صد با این اصطلاح آشنا هستید. همون خونه‌هایی که یک در به کوچه باز میشه و یک در به خیابون. این سبک خونه‌ها جهت‌های فرعی مختلفی دارند: شمال شرقی، شمال غربی، جنوب شرقی و جنوب غربی.

املاک دونبش

کدوم یکی بهتره؟

 

به طور کلی خونه‌های جنوبی، مرغوب‌تر و گرون‌تر هستند. بنا به دلایلی که گفته شد و مواردی مثل خونه‌های «دو کله» که جای خودشونو دارند.

پیام بگذارید